להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> טכני
 
שוק התאורה בישראל עובר לתאורת לד הידידותית לסביבה וחסכונית במשאבים. מהם יתרונותיה הגדולים של נורת לד לעומת נורה רגילה? ומדוע היא עדיפה על פלורסנט או ליבון? בשנים האחרונות אנו עדים למגמה עולמית הדוחפת למעבר לשימוש בתאורת לדים. ולא בכדי, שכן לתאורת לד יתרונות רבים לצרכנים ולסביבה.

מהם היתרונות של תאורת הלד ביחס לתאורה רגילה?

"לתאורת לד יתרונות רבים מתחומים ומאזורים שונים. קודם כל קיים הפקטור החסכוני שהוא משמעותי ביחס למנורות רגילות ויכול לנוע בין 60% ל – 80% חסכון. צריכת חשמל נמוכה ביחס לתפוקת התאורה - יחס Lumen/Watt גבוה מאוד, דבר המסביר את יעילותו האנרגטית הגבוהה של הלד.  תפוקת חום נמוכה - תאורת ה–LED נוצרת ע"י תנועת אלקטרונים בין מוליכים למחצה, ללא תהליך בעירה, פליטת החום נמוכה ביותר וכן איבוד האנרגיה לצרכי פליטת החום מזערי.
בין היתרונות של תאורת הלד ניתן למנות את צריכת החשמל הנמוכה ביחס לתפוקת האור דבר המסביר את היעילות האנרגטית הגבוהה של סוג תאורה זה. בניגוד לנורות מסוגים אחרים, תאורת לד אינה ניזוקה מכיבוי והדלקה חוזרים ונשנים. בנוסף, היא נדלקת באופן מיידי, מגיעה לשיא עוצמתה במהירות, תוך פליטת חום מועטה ביותר. אחד היתרונות הבולטים של תאורת הלד הוא אורך חיים — בין 35,000 ל50,000 שעות עבודה. לשם השוואה, אורך חיי מנורת פלורסנט 15,000-10,000 שעות, ונורת להט רגילה 4,000-2,500 שעות. אורך חיים זה עוקף באופן משמעותי את ממוצע אורך חייהן של נורות מסוגים אחרים. לבסוף, נורות הלד נתפסות כמוצר ידידותי לסביבה, שכן הן לא מכילות חומרים רעילים המסוכנים לסביבה, כגון כספית. אי לכך ניתן בתום השימוש להשליכן בבטחה כחלק מהפסולת הביתית הרגילה. בעת ההארה לא נפלטת קרינת UV ולא נוצרת הפרעה ל–RF כפי שקורה בתאורה פלאורסנטית.
ה–LED אינו גורם לשינוי צבע במוצרי טקסטיל, עור, סקאי, פלסטיק גם בחשיפה ממושכת.
תאורת ה–LED פועלת במתח נמוך מאוד 12v/24v ולכן היא בטוחה יותר מתאורה אחרת בשימוש יומיומי. עמידות מכנית למכות, זעזועים, בניגוד לנורות לנורות רגילות. נצילות גבוהה. התחממות נמוכה ואינה משמעותית במגע. ה–LED אינו חדל מלפעול באופן חד ופתאומי כמו נורת להט.
 
תמונה קשורה

תאורת LED – הטכנולוגיה:

ה-LED הוא התקן תאורה הבנוי על בסיס עיקרון המוליך למחצה. רוב מוצרי תאורת ה-LED מבוססים על תרכובת אלומיניום-גאליום-ארסן (AlGaAs)  שהיא תרכובת טהורה בה כל היונים קשורים זה לזה, כך שאין אלקטרונים חופשיים המסוגלים להוליך תרכובת טהורה משמשת כמבודד מלא. לחומר זה מוסיפים חומרים שונים בתהליך הנקרא 'זיהום' (doping).
לאחר הזיהום מאבדת התרכובת את הבידוד המושלם הקיים בתרכובת המקורית. ניתן לגרום לאחד משני מצבים - האחד אלקטרונים 'מיותרים' וחופשיים בתרכובת החדשה והשני אלקטרונים חסרים. שני מצבים אלו גורמים לתרכובת החדשה להוליך זרם חשמלי.
 חומר מזוהם, היוצר עודף אלקטרונים, נקרא חומר מסוג N (מהמילה Negative) מכיוון שכעת יש לו עודף אלקטרונים בעלי מטען שלילי. חומר מזוהם, היוצר עודף פרוטונים, נקרא חומר מסוג P (מהמילה Positive) מכיוון שכעת יש לו עודף פרוטונים בעלי מטען חיובי.
דיודה מאירה היא התקן המורכב משני חומרים אלה (P ו-N) המחוברים אחד לשני ולאלקטרודות. כאשר האלקטרודות אינן מחוברות למתח נמשכים האלקטרונים מחומר N לפרוטונים מחומר P ולהפך. תהליך זה מתרחש בעיקר לאורך המפגש בין שני החומרים. מכיוון שכעת באזור הצומת אין יותר אלקטרונים או פרוטונים חופשיים, חזרה שם התרכובת למצבה המקורי, לפני הזיהום, וכעת אינה מוליכה כלל. אזור זה לאורך הצומת ובמרחק מה ממנה נקרא 'אזור ההרקה' (Depletion Zone). כאשר נחבר מתח לדיודה נגרום לכל אחד מהמטענים להדחות מההדק המתאים ולעבור לצד השני וכך יזרום זרם חשמלי של מטען בחומר.
 


התאמת סוג התאורה לאווירה הרצויה לחלל המואר:

לאור כל היתרונות שצויינו אין זה מפתיע כי רבים כיום בוחרים לעבור לגופי תאורה המשתמשים בנורות הלד. לנורות הללו שלל יתרונות בהתאמתן לחללים שונים, וניתן באמצעות בחירה מושכלת ליצור את האווירה הנעימה בה אתם חפצים. בבחירה של נורות לד לשימוש בחדרי ילדים לא תהיה סיבה לחשוש ממגע של הילד או הילדה בגוף התאורה בזכות תכונת תאורת הלד להתחממות נמוכה שאינה משמעותית במגע. יתר על כן, אין צורך לחשוש מהשפעת תאורת הלד על מוצרי טקסטיל מסוגים שונים, שכן לרוב חשיפה ממושכת למקור אור מסוג הלד אינו משפיע על צבעם המקורי של בדים ואף לא על צבעם של מוצרים העשויים מפלסטיק. לבסוף, מומלץ להתאים את גוון תאורת הלד למניפת הצבעים המאפיינת את החלל בו יושם גוף התאורה. לחדרי ילדים למשל, נבחר בגוונים רגועים ולא חזקים יתר על המידה.
 
תאורת לד לבית ולעסק:

נורות הלד הוצגו לנו בשנים האחרונות כנורות העתיד, אולם העתיד כבר כאן, מה שמסביר מדוע רבים בוחרים לשלבן בבחירת גופי תאורה הן לחללים בבתים פרטיים והן לבתי עסק. לנורות הלד יתרונות רבים הנובעים מהיותן אקולוגיות, חסכוניות, אמינות ואיכותיות. בחירה בתאורת לד, לבית או לעסק, מבטיחה כי גוף התאורה ישמש אתכם לאורך שנים רבות, ולא ידרוש תחזוקה מיוחדת והוצאות נוספות.

 כל הזכויות שמורות לחברת אריסטוק אלקטרוניקה בע"מ    אולם תצוגה: רח' חלוצי התעשייה 8 אזוה"ת אלפי מנשה ,טל: 097926770, פקס: 097926722 , WhatsApp: 0544228046
לייבסיטי - בניית אתרים